Hoov
Senior Member
- Messages
- 6,033
- Reaction score
- 1,191
1 serving of whey is usually cheaper than the equivalent amount of protein you get in purchasing solid food i.e. chicken breast, steak, etc.
Sure you can buy cans of tuna for < $1.00 but I personally can't stomach that every day. Buying mass amounts of eggs would be another option.
Whey is economical, convenient and allows you to hit your macronutrient needs.
I guess it may be cheaper, but i dont know where cost came into play. I only mentioned that the amino acid pills are a scam. One serving of the whey protein would probably equal the amount of protein in the entire bottle of amino acid pills that I have seen.
Another point i was trying to make is that most people already eat over 100gm proetin a day, so even if you use whey powder which is cheap, your still eating breakfast, lunch and dinner too - so buying whey to cut down food costs only works if the person cuts back their food intake and just use whey for protein. Which is pretty weird, i mean are you going to just have a peice of toast and whey protein and a peice of fruit for breakfast every day, then eat rice for lunch with more weigh and so on just to live super cheaply ?
Or... are you talking about still eating 3 meals and using whey in between your meals instead of eating a protein food in between your meals ?
To which I would say your probably eliminating a lot of excess nitrogen by eating more protein than your body can utilise - so do you really need the whey ?